629-02-303-203-01207_LR

EL NIŇO A SPOTREBITEĽSKÝ DOPYT Z ČÍNY TLAČÍ NAHOR CENY KAKAOVÝCH BÔBOV

(20. september 2023)
 

Kakaové bôby obchodované na NASDAQ v New Yorku, dosiahli 12-ročné maximum 3757 USD za tonu v piatok (15.9.).  Analytici tak reagujú na prudký nárast spotreby čokolády, ako aj na nepriaznivé vplyvy javu El Nino na západnú Afriku. Posledný krát čo tona bôbov obchodovaných v USA stála viac, bolo v marci 2011, keď cena stúpla až na 3 826 dolárov. 

„Vyzerá to, že máme kombináciu vecí“ Sterling Smith, riaditeľ poľnohospodárskeho výskumu v Agrisompo north America v Omahe v štáte Nebraska uviedol pre investing.com. „Globálny dopyt po kakaových bôboch bol naozaj náhly a stále sa zlepšuje. Mnoho krajín, ktoré neboli tradičnými nákupcami kakaa [ako Čína] sa teraz stávajú spotrebiteľmi a tlačia veci vyššie. Tam boli tiež problémy s úrodou.“ Kakaové bôby tento týždeň vzrástli na Londýnskej komoditnej burze (ICE futures) na ďalšie 46-ročné maximum. To až o 3% na 2 879 libier za metrickú tonu – v utorok (29. Augusta) po stanovení 46-ročného maxima.

„Trh od konca júna nastavuje nové 46-ročné maximá zvýšené výrazným poklesom svetových zásob, kde problémy s úrodou v západnej Afrike prispievajú k veľkému globálnemu deficitu, ktorý sa očakáva v súčasnej sezóne 2022-23 (október-september)“

uviedol analytik pre Nasdaq.com. Očakáva sa, že Medzinárodná organizácia pre kakaový priemysel (ICCO) vydá štvrťročnú aktualizáciu v septembri. Mohla by narásť veľkosť prognózy globálneho deficitu 142 000 metrických ton ktorú predpovedala vo svojej poslednej aktualizácii.

Dažde na pobreží slonoviny boli minulý týždeň podpriemerné vo väčšine oblastí, kde sa kakaové plantáže nachádzajú. V regiónoch bol však obsah pôdnej vlhkosti stále dostatočne vysoký na to, aby pomohol posilniť hlavnú úrodu od októbra do marca, povedali farmári miestnym médiám. Súčasná udalosť El Nino a rekordné globálne teploty oceánov sú jedným z dôvodov, prečo sme zaznamenali rekordne vysoké ceny, povedal pre ConfectioneryNews pozorovateľ počasia Jim Roemer. „Všimnite si, že El Nino a to, čo nazývame pozitívny Tropický Atlantický index, sú zodpovedné za aktívne trópy – rekordne teplé oceány obklopujúce západnú Afriku zvyšujú vyparovanie morskej vody a následné vylievanie nežiadúcich dažďov na kakaové plody.“ Vo svojom najnovšom bulletine WeatherWealth, Roemer tiež uviedol, že nežiadúce dažde v obvyklom období sucha v západnej Afrike spôsobujú kakaovej úrode problémy s chorobami. 

Toto je koniec obdobia sucha v západnej Afrike a kakaové ovocie potrebuje slnečné lúče a suché počasie aby mohlo dozrievať správne. Pobrežie slonoviny a Ghana produkujú 70 % svetovej úrody kakaa. Terajšia kakaová úroda je jednou z najhorších v posledných rokoch a tento dážď ešte zvýši problémy s chorobami. Kombinácia problémov s hnojením minulý rok spôsobila že poľnohospodári sa o svoje plantáže nestarali tak dobre ako obyčajne. Teraz máte kakaové plody hnijúce na častiach plantáží Ghany a pravdepodobne aj na pobreží slonoviny. „

Roemer povedal,že jeho program ClimatePredict vo svojom bulletine naznačuje už mesiace, že v západnej Afrike bude príliš vlhko a problémy s chorobami budú len narastať. „Vo všeobecnosti,“ hovorí, „výrazne vyššie ceny kakaových bôbov v dôsledku počasia sú len pozitívom pre veľkých vlastníkov čokoládových značiek, ktorí majú moc preniesť zvýšené náklady na konečných spotrebiteľov. Môže to však priťažiť maloobchodníkom, reštauráciám a dodávateľom surovín, ktorí nemôžu úmerne zvyšovať ceny. Výsledný dopad závisí od pozície danej spoločnosti v dodávateľskom reťazci kakaových bôbov a čokolády.“

 

Texty a citácie sú prebrané zo zahraničných medii a overených zdrojov.